Zájezd "adventně-historická Bratislava"

Stejně jako minulý rok se i letos uskutečnil adventní zájezd. Tentokrát padl výběr na město našich blízkých sousedů, tedy jelo se do Bratislavy. Zájezd se uskutečnil 5. 12. 2018 a zúčastnili se ho jak žáci školy, tak i členové Mezigeneračního klubu. Účast byla tentokrát velmi vysoká, přes 90 osob!


Naše cesta začínala samozřejmě v Blansku, odkud jsme se vydali na zhruba 3 hodinovou cestu. I když jsme narazili na několik nepříjemných překážek na cestě, dorazili jsme do Bratislavy brzy a mohli jsme se vydat na cestu po městě.

IMG_4419
I přesto, že zájezd byl především adventní, bylo samozřejmé, že součástí našeho zájezdu bude i prohlídka města a jeho hlavních památek. Naše první zastávka byl Prezidentský palác, kde v současnosti sídlí prezident Slovenské republiky. Odtud jsme se vydali na Starou radnici, jejíž součástí je i Apponyho palác. V těchto budovách se nacházely dvě výstavy, které jsme navštívili. Účastníci se zde mohli dozvědět o historii města, vyjít si na věž radnice a rozhlédnout se po Bratislavě - poslední výstavou pak byl Národní salon vín Slovenské republiky (kde je vystaveno 100 nejlepších slovenských vín) s velmi zajímavou odbornou přednáškou místního pana sommeliera.


Z tohoto místa jsme se vydali na prohlídku města. Trasa vedla okolo hlavních budov města. Naše zastávky byly: Academia Istropolitana, Dóm (Katedrála) sv. Martina, Most SNP, nábřeží Dunaje a Reduta. Po prohlídce následovala možnost navštívit trhy, které se ve městě nacházely. Hlavní místa byla dvě náměstí a to Hlavné námestí a na Hviezdoslavovo námestí.

IMG_4390

Účastníci měli možnost prohlédnout si nabídku stánků, ať už se jednalo o ručně vyráběné produkty, tak i velké množství jídla a pití. Samozřejmá byla přítomnost punče ve všech možných variantách ať už alkoholických a nealkoholických a také typické pochoutky, lokše, které se daly sehnat slané i sladké. Po tomto průchodu trhů už následovala pouze cesta zpět, která proběhla už poněkud rychleji a bez větších překážek.