Východní Moravou lázeňsky i gastronomicky

Že žáci naší školy mohou využít širokou nabídku školních poznávacích zájezdů není žádná novinka. Ve středu 10. 10. vyjeli dva autobusy od blanenského nádraží vstříc východní Moravě. Kromě skupiny žáků se výletu zúčastnilo také mnoho členek a členů školního Mezigeneračního klubu.

Program výletu byl vskutku nabitý. První cesta vedla do Vizovic. S tímto městem je spojeno jméno Rudolfa Jelínka, a právě v jeho DistilleryLandu, čili pálenici a výrobně lihovin, začala naše první exkurze. Na uvítanou jsme si v zákaznickém centru připili nízkoalkoholickým bezinkovým likérem místní výroby. Exkurzní trasa zahrnovala po návštěvnickém centru s podnikovou prodejnou také kinosál, kde jsme shlédli dokument představující historii a produkci společnosti Rudolf Jelínek. Naše další kroky pod vedením milé a vstřícné průvodkyně vedly do místní pěstitelské pálenice, kde byl popsán postup přípravy destilátu. Následovala výstava historických artefaktů a dobových fotografií z provozu likérky. Paní průvodkyně nás provedla skrze téměř celý areál, takže kromě nachystaných výstavek si účastníci exkurze mohli prohlédnout samotný provoz a výrobu. Možná není všeobecně známo, že mimo známé ovocné pálenky se firma zabývá také výrobou whisky. My měli možnost prohlédnout si také postup výroby tohoto destilátu, mimo jiné nahlédnout do místnosti s mnoha obřími dřevěnými sudy, kde whisky dozrává. Poslední fází byla prohlídka stáčírny a lahvárny. Po krátkém nákupu v podnikové prodejně jsme se vydali vstříc dalšímu bodu našeho programu – zámku Vizovice.

IMG_1914

Ve Státním zámku Vizovice nás čekala hodinová prohlídka reprezentativních prostor prvního patra. Ujmula se nás svérázná paní průvodkyně, která výklad obohatila o vtipné osobní zážitky, například o nesnázích při čištění mnohačetných křišťálových lustrů. Interiéry zámku byly bohatě vybaveny hodnotným nábytkem různých stylů od baroka, přes empír až po klasicismus. Kromě nábytku byla k vidění i sbírka porcelánových a orientálních předmětů a zámeckých obrazů. Velmi krásný byl reprezentační sál s působivou nástěnnou výmalbou.

Po dvou zajímavých, ale vcelku vyčerpávajících exkurzích, přišla vhod obědová pauza. Zájezd se přesunul do Luhačovic, krásného lázeňského města. A oběd byl pojatý vskutku velkolepě – ve čtyřhvězdičkovém hotelu Alexandria, který se stal na pár následujících hodin naším druhým domovem.  Po vynikajícím obědu v místní restauraci se nás ujala sama ředitelka hotelu a žákům představila provoz hotelu, a dokonce jim nabídla možnost praxe a pracovní příležitosti. Po přednášce jsme s paní ředitelkou prošli celý hotel, představeny nám byly různé druhy pokojů, místní luxusní francouzská restaurace a spa&wellness centrum.

IMG_2020

Posledním, ale neméně zajímavým bodem programu, byla komentovaná prohlídka Luhačovic. Komentování se ujal pan učitel Kráčmar a představil především práci významné osobnosti místní historie, jeho jmenovce, architekta Dušana Jurkoviče. Prošli jsme lázeňské centrum a centrum města. Jedinou menší vadou na jinak velmi poutavé prohlídce, byla rekonstrukce známého pramenu Vincentka, který jsme tudíž nemohli navštívit. Po individuální prohlídce lázeňského centra a nezbytném nákupu oplatek a jiných upomínkových předmětů jsme se nalodili na palubu našich autobusů a vyrazili zpět do Blanska.